|

Tesco wspiera prawidłową edukację żywnościową wśród najmłodszych

W ramach programu edukacyjnego „Od uprawy do potrawy” zorganizowaliśmy dodatkowy ogólnopolski konkurs „Ratuję, nie marnuję”, którego wyniki zostały ogłoszone 15 stycznia 2020 roku. Spośród wszystkich zgłoszeń nagrodziliśmy 3 szkoły podstawowe: SP w Małkocinie, SP nr 2 w Błoniu oraz SP nr 25 w Bielsku-Białej.

Konkurs „Ratuję, nie marnuję” to uhonorowanie corocznych obchodów Światowego Dnia Żywności, które przypadają na 16 października. W ramach programu, Kluby Niemarnowania mogły zgłosić się do konkursu i zorganizować od 16 października do 15 listopada obchody Światowego Dnia Żywności. Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu relacji z tego dnia.

Nagroda dla nieszablonowych pomysłów

Poziom przesłanych prac konkursowych był bardzo wysoki. Spośród ponad 40 zgłoszeń, wybraliśmy trzy najciekawsze relacje: Świetlicowe Pasibrzuszki z Małkocina, Klasowy Klub Żywności z Błoni oraz Niemarnowalni.pl z Bielska-Białej.

Świetlicowe Pasibrzuszki ze Szkoły Podstawowej w Małkocinie zorganizowały szkolny bank wymiany kanapek, warsztaty kulinarne „Od ziarenka do stołu”, zainicjowali konkurs plastyczny „Jestem świadomy, więc nie marnuję” oraz wspólnie ze szkolnym Klubem Wolontariat, Pasibrzuszki zaangażowały się w akcję wspierającą młodą Kenijkę Catherine Mwende,.

Klasowy Klub Żywności ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu przygotował program artystyczny, gdzie dzieci z dużym zaangażowaniem wcieliły się w role warzyw i owoców: były tańce, wiersze i piosenki, a uczniowie starszych klas przygotowali zagadki dla uczestników. Co więcej, dekoracja z przedstawienia, czyli owoce i warzywa, zostały później wykorzystane do przygotowania drugiego śniadania.

Niemarnowalni.pl ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Bielsku-Białej postanowili uczcić Światowy Dzień Żywności baśniowo i stworzyli piękną balladę o niemarnowaniu, w którą wpletli autorską historię o królewnie Marnotce. Wszystkie trzy wyróżnione w konkursie Kluby, otrzymają bony pieniężne oraz warsztaty edukacyjne z Edukatorami z Banków Żywności. 

 

Aktywizacja dzieci poprzez zabawę i naukę

Program „Od uprawy do potrawy” skierowany jest do wszystkich szkół podstawowych oraz placówek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w całej Polsce, które zakładając Klub Niemarnowania, czyli grupę od 3 do 30 uczniów, promują idee niemarnowania żywności i tłumaczenie, z czym związany jest problem wyrzucania jedzenia. Dodatkowo program gwarantuje zarejestrowanym poprzez stronę internetową nauczycielom nieodpłatne materiały edukacyjne. Seria 19 scenariuszy lekcji pozwala przeprowadzić ciekawe zajęcia o niemarnowaniu żywności. Dodatkowo dzieci uczą się wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce, np. tworząc bank wymiany kanapek w szkole, czy też szyjąc woreczki na warzywa i owoce. Dla Klubowiczów została również stworzona planszowa gra edukacyjna „Zakupowe mistrzostwa”, która w atrakcyjny sposób ułatwia zakorzenienie dobrych nawyków zakupowych wśród najmłodszych.

 

Więcej informacji o programie znajduje się na stronie programu: www.oduprawydopotrawy.pl.

Możesz również polubić